Archive

Archive for the ‘Uncategorized’ Category

Nick Matthew v James Willstrop Final – today in The Commonwealth Games 2014

BtjmznmIIAAVqKj

 

 

Read more…

Results for the RASTA Dumfries Tournament – 19th July 2014

1 - RAS 2014 Dumfries - Premier_Results

 

Another great Racketball Around Scotland Tournament this weekend and here are the results of the Premier League

Please click here to see the results for all the divisions

Please click here to see the July 2014 RASTA Rankings Read more…

Commonwealth Games Venu

CWG IMG_5411

Commonwealth Games Squash Draws

Glasgow2014CommonwealthGames-180x180 Men’s Singles: Round 64 draw
[1] Nick Matthew (ENG) v Xavier Koenig (MRI)
Christopher Binnie (JAM) v Ntholeng Lechesa (LES)
[9] Alan Clyne (SCO) v Kevin Hannaway (SVG)
Harinder Pal Sandhu (IND) v Michael Craig (NIR)
[7] Chris Simpson (GGY) v Julian Jervis (CAY)
Colin Ramasra (TTO) v Ravindu Laksiri (SRI)
[11] Ryan Cuskelly (AUS) v Kenneth Maina (KEN)
Shawn Delierre (CAN) v Moreaina Wei (PNG)
[3] Peter Barker (ENG) v Manda Chilambwe (ZAM)
Mahesh Mangaonkar (IND) v Hardeep Reel (KEN)
[10] Mohd Nafiizwan Adnan (MAS) v Robert Maycock (BER)
Peter Creed (WAL) v Ian Rukunya (UGA)
[5] Cameron Pilley (AUS) v Kale Wilson (TTO)
Sunil Seth (GUY) v Daniel Zammit-Lewis (MLT)
[16] Greg Lobban (SCO) v Bruce Burrowes (JAM)
Nick Taylor (JEY) v Winner of Mark Tewkesbury (GIB) v Othneil Bailey (SVG)
Micah Franklin (BER) v Winner of Michael Kawooya (UGA) v Schubert Maketu (PNG)
[12] Campbell Grayson (NZL) v Winner of Daniel Murphy (CAY) v Hartaj Bains (KEN)
Joe Chapman (IVB) v James Fayia (SLE)
[8] Ong Beng Hee (MAS) v Kelvin Ndhlovu (ZAM)
Joel Makin (WAL) v Alexander Arjoon (GUY)
[14] Steven Finitsis (AUS) v Mwinga Lengwe (ZAM)
Paul Coll (NZL) v Issa Kamara (SLE)
[4] Saurav Ghosal (IND) v Jules Snagg (SVG)
Bradley Hindle (MLT) v Scott Fitzgerald (WAL)
[15] Ivan Yuen (MAS) v Ridvan Prosper (SEY)
Cameron Stafford (CAY) v Christian Navas (GIB)
[6] Alister Walker (BOT) v Dilshan Gunawardena (SRI)
Kevin Moran (SCO) v Scott Gautier (JEY)
[13] Martin Knight (NZL) v Gihan Suwaris (SRI)
Anthony Brindle (GIB) v Madako Junior Suari (PNG)
[2] James Willstrop (ENG) v Nicholas Kyme (BER)

Women’s Singles: Round 32 draw
[1] Nicol David (MAS) v Vanessa Florens (MRI)
[16] Megan Craig (NZL) v Safina Madhani (KEN)
[8] Jenny Duncalf (ENG) v Amanda Landers-Murphy (NZL)
[14] Samantha Cornett (CAN) v Sarah Cardwell (AUS)
[3] Joelle King (NZL) v Winner of Sarah Taylor (JEY) v Violet Luchendo (KEN)
[12] Joshana Chinappa (IND) v Winner of Deon Saffery (WAL) v Kimberley Borg-Cauchi (MLT)
[7] Madeline Perry (NIR) v Winner of Dorothy Boyce (PNG) v Sharon Chimfwembe (ZAM)
[10] Kasey Brown (AUS) v Winner of Eva Alphonse (SEY) v Nadindhi Udangawa (SRI)
[15] Delia Arnold (MAS) v Winner of Khaaliqa Nimji (KEN) v Anaka Alankamony (IND)
[6] Dipika Pallikal (IND) v Winner of Charlotte Knaggs (TTO) v Naduni Gunawardane (SRI)
[9] Rachael Grinham (AUS) v Winner of Mihiliya Methsarani (SRI) v Colette Sultana (MLT)
[4] Alison Waters (ENG) v Eli Webb (PNG)
[13] Tesni Evans (WAL) v Kerrie Sample (TTO)
[5] Low Wee Wern (MAS) v Eilidh Bridgeman (CAY)
[11] Nicolette Fernandes (GUY) v Namweene Muchaile (ZAM)
[2] Laura Massaro (ENG) v Lynette Vai (PNG)

Men’s Doubles:
POOL 1: [1] Adrian Grant & Nick Matthew (ENG), [16] Alexander Arjoon & Sunil Seth (GUY), Bradley Hindle & Daniel Zammit-Lewis (MLT), Kerry Walsh & Moreaina Wei (PNG)
POOL 2: [2] David Palmer & Cameron Pilley (AUS), [15] Christopher Binnie & Bruce Burrowes (JAM), Scott Gautier & Nick Taylor (JEY)
POOL 3: [3} Daryl Selby & James Willstrop (ENG), [14] Mwinga Lengwe & Kelvin Ndhlovu (ZAM), Anthony Brindle & Christian Navas (GIB), Othneil Bailey & Jason Doyle (SVG)
POOL 4: [4] Alan Clyne & Harry Leitch (SCO), [13] Scott Fitzgerald & David Haley (WAL), Colin Ramasra & Kale Wilson (TTO)
POOL 5: [5] Campbell Grayson & Martin Knight (NZL), [12] Micah Franklin & Nicholas Kyme (BER), James Fayia & Issa Kamara (SLE)
POOL 6: [6] Zac Alexander & Ryan Cuskelly (AUS), [11] Lance Beddoes & Paul Coll (NZL), Dilshan Gunawardena & Gihan Suwaris (SRI), Mitchell Graham & Duncan Gray (NFK)
POOL 7: [7] Saurav Ghosal & Harinder Pal Sandhu (IND), [10] Peter Creed & David Evans (WAL), Malton Blair & Julian Jervis (CAY), Paul Kadoma & Michael Kawooya (UGA)
POOL 8: [8] Stuart Crawford & Greg Lobban (SCO), [9] Ong Beng Hee & Ivan Yuen (MAS), James Bentick & Kevin Hannaway (SVG), Schubert Maketu & Madako Junior Suari (PNG)

Women’s Doubles:
POOL 1: [1] Jenny Duncalf & Laura Massaro (ENG), [8] Tesni Evans & Deon Saffery (WAL), Lynette Vai & Eli Webb (PNG), Charlotte Knaggs & Kerrie Sample (TTO)
POOL 2: [1] Kasey Brown & Rachael Grinham (AUS), [7] Lisa Camilleri & Donna Urquhart (AUS), Delia Arnold & Vanessa Raj (MAS), Kimberley Borg-Cauchi & Colette Sultana (MLT)
POOL 3: [3] Emma Beddoes & Alison Waters (ENG), [6] Joelle King & Amanda Landers-Murphy (NZL), Alex Clark & Frania Gillen-Buchert (SCO), Dorothy Boyce & Sheila Morove (PNG)
POOL 4: [4] Nicol David & Low Wee Wern (MAS), [5] Joshana Chinappa & Dipika Pallikal (IND), Megan Craig & Kylie Lindsay (NZL), Mihiliya Methsarani & Nadindhi Udangawa (SRI)

Mixed Doubles:
POOL 1: [1] Kasey Brown & Cameron Pilley (AUS); [16] Rachel Arnold & Valentino Bon Jovi Bong (MAS), Nicolette Fernandes & Alexander Arjoon (GUY)
POOL 2: [2] Joelle King & Martin Knight (NZL); [15] Alex Clark & Kevin Moran (SCO), Sarah Taylor & Nick Taylor (JEY)
POOL 3: [3] Rachael Grinham & David Palmer (AUS), [14] Madeline Perry & Michael Craig (NIR), Marlene West & Cameron Stafford (CAY), Sharon Chimfwembe & Manda Chilambwe (ZAM)
POOL 4: [4] Alison Waters & Peter Barker (ENG), [13] Tesni Evans & Peter Creed (WAL), Charlotte Knaggs & Colin Ramasra (TTO), Colette Sultana & Daniel Zammit-Lewis (MLT)
POOL 5: [5] Dipika Pallikal & Saurav Ghosal (IND), [12] Samantha Cornett & Shawn Delierre (CAN), Naduni Gunawardane & Ravindu Laksiri (SRI)
POOL 6: [6] Sarah Kippax & Daryl Selby (ENG), [11] Deon Saffery & David Evans (WAL), Kerrie Sample & Kale Wilson (TTO), Vanessa Florens & Xavier Koenig (MRI)
POOL 7: [7] Amanda Landers-Murphy & Paul Coll (NZL), [10] Joshana Chinappa & Harinder Pal Sandhu (IND), Eli Webb & Schubert Maketu (PNG)
POOL 8: [8] Delia Arnold & Mohd Nafiizwan Adnan (MAS), [9] Frania Gillen-Buchert & Alan Clyne (SCO), Eilidh Bridgeman & Daniel Murphy (CAY), Lynette Vai & Madako Junior Suari (PNG)

Draws for the RASTA Dumfries Tournament – 19th July 2014

Here is the 38 strong draw for the Premier Division of RASTA Match Day 3 at Dumfries this weekend:

1 - RAS 2014 Dumfries - Premier_Draw

 

 

To see the draws for the Championship, Division 1 & division 2 please click here (or below)

Read more…

RASTA Match Day 3 of the 2014 Saltire Tour

Racketball Tour - Dumfries 2014The next leg of the Saltire tour is in just 3 weeks, so why not get your entry in for the Dumfries event.

The 2014 ‘RASTA ranking list’ can be found by clicking here

Results of Match Day 2 at Dalgety Bay can be found by clicking here

Look forward to seeing you at in 3 weeks

 

Commonwealth Games Squash – Tickets Available

Glasgow2014CommonwealthGames-180x180 Want to see squash at the Games? Well just click here (you’ll need to register first)

Doubles Squash/Double Trouble/Double Vision!   Get ready for a double helping of intense sporting action!   Doubles Squash puts four players in an enclosed space and challenges them to show off their skills.   Players don’t just have to keep one step ahead of their opponents; they have to work in perfect tandem with their partner; anticipating, reacting and perfectly positioning every shot. The court is over 2 metres wider than a Singles court and the players use every inch of it.   They go up high, down low, and lunge in every direction as they hunt down points. Teamwork is everything and the action doesn’t let up, not even for a moment.   In Doubles Squash, the pressure is shared, but so is the joy of victory.

 

 

Read more…

Results for Match Day 1 – May 24th – RASTA Racketball Saltire Tour @ Whitecraigs LT&SC – Glasgow

RAS_2014_Whitecraigs - Premier_Div_Results

RAS_2014_Whitecraigs – Premier_Div_Results (click here to see the Premier Division Results in pdf. format)

 

 

 

RAS_2014_Whitecraigs - First_Div_Results

 

RAS_2014_Whitecraigs – First_Div_Results (click here to see the 1st Division Results in pdf. format)

 

 

RAS_2014_Whitecraigs - Second_Div_Results

 

RAS_2014_Whitecraigs – Second_Div_Results (click here to see the 1st Division Results in pdf. format)

 

Read more…

2104 British Open

 

https://www.youtube.com/watch?v=7nGdbEhHOiI

This was the ‘match of the tournament’ but neither player went on to win the tournament! The 102 minute semi final was an amazing contest, but Gregory Gaultier took the title by beating Nick in the final.

Read more…

Racketball 2014 – Saltire Tour Dates Announced

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 113 other followers